پزشکی و سلامت
موضوعات داغ

عوارض، علائم و راههای درمان پیرگوشی

هر روز تعداد بیشتری از  افراد مسن دچار پیر گوشی یا مشکل شنوایی می‌شوند، و بسیاری از آن‌ها حتی نمیدانند چه چیزهایی را از دست می‌دهند.

نکات برگزیده مطلب
 • پیر گوشی می‌تواند تأثیرات منفی جدی بر کیفیت زندگی فرد داشته باشد
 • سمعک‌ها به عنوان راهی برای تقویت شنوایی و کاهش تأثیرات منفی پیر گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرند
 • پیر گوشی خطر ابتلا به آلزایمر،دمانس و افسردگی را افزایش میدهد
 • هر چیزی که به شما در شنیدن کمک می‌کند، سرمایه‌گذاری خوبی است حتی با هزینه ی بالا
 • برای اکثر افراد دارای مشکل شنوایی حسی-عصبی ، بهترین کمک و درمان سمعک است.

مجله مهرا :: پیر گوشی یک مشکل شایع در افراد مسن است که با گذر زمان و پیری، قابلیت شنوایی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تشخیص زودهنگام این مشکل و استفاده از سمعک در موارد مناسب بسیار اهمیت دارد. اولاً، پیر گوشی می‌تواند تأثیرات منفی جدی بر کیفیت زندگی فرد داشته باشد افرادی که این مشکل را تجربه می‌کنند، ممکن است مشکلاتی مانند اجتماعی‌تر شدن، از دست رفتن اطلاعات مهم و ترس از شرکت در گفتگوها و فعالیت‌های اجتماعی داشته باشند. با تشخیص زودهنگام این مشکل و استفاده از سمعک، افراد قادر به بهبود کیفیت شنوایی‌شان خواهند بود و از تجربه زندگی بهتری برخوردار می‌شوند.ثانیاً، تشخیص زودهنگام پیر گوشی اهمیت بالایی از نظر بهداشت شنوایی دارد.

علل کم شنوایی با افزایش سن یا پیر گوشی

تماس مکرر با صداهای محیطی به صورت تدریجی و یا به دلیل پیری یک شرایطی که به آن پرسبیکوزیس می‌گویند.بیش از 80٪ از افراد مبتلا به مشکل شنوایی، به طور پزشکی یا جراحی درمان نمیشود زیرا آسیب به گوش حسی-عصبی است. این بدان معناست که برخی از سلول‌های مویی 30،000 تا 50،000 سلول مویی در گوش داخلی که مسئول انتقال اطلاعات صوتی به عصب شنوایی هستند، آسیب دیده یا نابود شده‌اند و گوش “مانند یک پیانو با کلیدهای گمشده” است.

سلول‌های مویی که به فرکانس‌های بالاتر پاسخ می‌دهند، آسیب‌پذیرترین هستند. بنابراین فرد دشواری بیشتری در فهمیدن زنان و کودکان دارد. نشانه دیگری که زودرس است، ضعف تمایز بین حروف صدادار است که – در گفتار مردان و زنان – به ترتیب فرکانس بالاتر و شدت کمتری نسبت به حروف صدای بالا دارند، به طوری که thin به عنوان مثال قابل تمایز با fin یا shin یا sin نیست.

علائم پیر گوشی

علائم پیر گوشی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. کاهش توانایی شنیدن: یکی از نخستین علائم پیر گوشی کاهش تدریجی توانایی شنیدن است. افراد ممکن است صداها را با دقت کمتری بشنوند و به خصوص در محیط‌های پر صدا.
 2. دشواری در تمیز شنیدن: افراد ممکن است دچار دشواری در تمیز شنیدن گفتارهای آهسته یا در موقعیت‌های پر نویز شوند.
 3. بلندتر کردن صداها: برای شنیدن بهتر، افراد ممکن است مجبور به بلندتر کردن صداها و افزایش میزان صدا در تلویزیون، رادیو، یا گوشی موبایل شوند.
 4. ایجاد اشتباهات در تفسیر مکالمات: افراد ممکن است مکالمات را به اشتباه تفسیر کنند و کلمات یا جملات را به طور نادرست بشنوند.
 5. اجتماعی‌تر شدن: برای جبران کاهش شنوایی، برخی از افراد ممکن است اجتماعی‌تر شوند و تمایل داشته باشند که در محیط‌های پر صدا حضور یابند تا صداها را بهتر بشنوند.
 6. از دست رفتن اطلاعات مهم: کاهش شنوایی ممکن است منجر به از دست رفتن اطلاعات مهم در مکالمات و موارد روزمره شود.
 7. ترس از شرکت در گفتگوها و فعالیت‌های اجتماعی: برخی از افراد ممکن است به دلیل کاهش شنوایی‌شان ترس از شرکت در گفتگوها و فعالیت‌های اجتماعی داشته باشند.
 8. افزایش خطرات ایمنی: از دست رفتن شنوایی ممکن است منجر به خطرات ایمنی مثل عبور بی‌توجهانه از جاده‌ها و تصادفات شود.
 9. افزایش احتمال ابتلا به مشکلات روانی: کاهش شنوایی ممکن است منجر به اجتناب از محیط‌های اجتماعی و افزایش احتمال ابتلا به مشکلات روانی مثل افسردگی و انزوا شود.

بهترین درمان پیرگوشی

برای اکثر افراد دارای مشکل شنوایی حسی-عصبی ، بهترین کمک و درمان سمعک است. اما تنها 20٪ تا 25٪ از کسانی که می‌توانند از سمعک بهره‌مند شوند، آن‌ را دارند. این می‌تواند یک فاجعه باشد، زیرا مطالعات نشان می‌دهد که افراد مسن بدون درمان مشکل شنوایی به طور نسبی از افسردگی، اضطراب، پارانویا، آشفتگی عاطفی و کاهش فعالیت‌های اجتماعی رنج می‌برند.

برندا بات، 58 ساله، مدیر اجرایی موقت سازمان کمک به افراد دارای مشکل شنوایی (SHHH) هزینه روانی عدم استفاده از کمک شنوایی را به طور مستقیم می‌شناسد. “من ملکه انکار بودم”، او به خاطر می‌آورد. “مدت زمان طولانی طول کشید تا به تمام وقت استفاده از سمعک شروع کنم و بسیار افسرده شدم. من خودم را منزوی کردم. از بیرون رفتن و دیدار با دوستانم امتناع کردم. بعد از اینکه شروع به استفاده از آن‌ها کردم، دوباره انرژی گرفتم.”

پیر گوشی چیست

اهمیت استفاده از افراد مسن کم شنوا از سمعک

سمعک‌ها به عنوان راهی برای تقویت شنوایی و کاهش تأثیرات منفی پیر گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازیابی قابلیت شنوایی به وسیله سمعک‌ها می‌تواند به فرد کمک کند تا در تعاملات اجتماعی، کار و فعالیت‌های روزمره به بهترین شکل ممکن شرکت کند. به علاوه، از دست رفتن شنوایی می‌تواند باعث افزایش خطرات ایمنی مثل عبور بی‌توجهانه از جاده‌ها و تصادفات شود. بنابراین، تشخیص زودهنگام پیر گوشی و استفاده مناسب از سمعک‌ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا افراد بتوانند بهترین کیفیت زندگی را در سال‌های پیری خود تجربه کنند.

هر روز تعداد بیشتری از  افراد دچار مشکل شنوایی می‌شوند، و بسیاری از آن‌ها حتی نمیدانند چه چیزهایی را از دست می‌دهند.تقریباً 20٪ جمعیت دارای مشکل شنوایی است. این تعداد فقط با پیر شدن نسل بیشتر خواهد شد، زیرا شنوایی تمایل به کاهش دارد: کمتر از 5٪ از افراد زیر 18 سال مشکل شنوایی دارند، در مقابل بیش از 40٪ از افراد بالای 65 سال دارای مشکل شنوایی هستند. خوشبختانه فناوری کمک شنوایی یا سمعک در دهه گذشته به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

علل مقاومت افراد مسن در استفاده از سمعک

برای بیشتر بزرگسالان، کاهش شنوایی به طور آهسته‌ای رخ می‌دهد به طوری که تشخیص آن به‌راحتی انجام نمی‌شود- به جز برای خانواده و دوستانی که از تکرار کردن حرف خود یا تحمل صدای بلند تلویزیون برای تطبیق شنوایی ضعیف عزیزانشان ناخشنودند. برخی از افراد ناتوانی خود را در طی آزمایشات و ارزیابی شنوایی کشف می‌کنند.

هزینه و قیمت سمعک

هزینه یکی از موانع است. بیمه هزینه سمعک را پوشش نمی‌دهد و این امر برای بیشتر بیمارستان‌های خصوصی نیز صدق می‌کند. قیمت سمعک‌ها از 5 میلیون تومان است. منطقی است که چیزی به اندازه بادام را ببینید که هزینه آن مانند یک ماشین کارکرده است. برای بسیاری از افراد، هزینه دو برابر است، زیرا  متخصصان شنوایی به بیماران توصیه کنند که اگر در هر دو گوش خود کاهش شنوایی داشته باشند، دو سمعک بخرند.

پیشرفت‌هایی در فناوری باعث می‌شود که بسیاری از افراد امیدوار به دریافت سمعک با تکنولوژِی پیشرفته در مقابل هزینه بالاتر هستند. هرچند، متخصصان شنوایی متذکر می‌شوند به تاخیر دادن بیش از حد معتقد نیستند. در واقع استفاده از سمعک زمانی که کاهش شنوایی خفیف است و شما جوان هستید، بهتر است.” اگر بیش از حد طولانی تاخیر کنید، به خطر می‌افتید که مغز شما به عدم پردازش گفتار عادت کند.

باور ها اشتباه درمورد سمعک

عوامل دیگری همچون ترس نیز وجود دارد. برخی اشتباهاً باور دارند که سر و صدای زیاد عامل اصلی کاهش شنوایی است، لذا به اشتباه می‌پندارند که سمعک‌ها که صدا را تقویت می‌کنند باعث تاخیر بیشتری در بروز آسیب شنوایی می‌شوند. واقعیت این است که سمعک‌ها دارای محدودکننده صدا هستند که جلوی تقویت صدا به سطوح قادر به آسیب‌رسانی را نمی‌دهد.

مسئله ظاهر و  زیبایی

یکی از افراد کم شنوا 35 ساله میگوید “من رابطه‌ای عاشقانه و نفرت‌انگیز با سمعک‌هایم دارم. آنها را به دلیل نیازم به آنها می‌پوشم. اما آنها بزرگ و زشت هستند، به‌نظرم مصنوعی به‌نظر می‌رسند.من دلم برای این است که کالوین کلین طراحی سمعک را آغاز کند.” بسیاری از افرادی که قبل از پیشرفت فناوری از سمعک استفاده کرده‌اند، ناراحتی و شرم از استفاده از آنها بیشتر از مزایایی که ارائه می‌دهند، را تجربه کرده‌اند. تجربه بد نیز ممکن است به عنوان یک عامل معدوم‌کننده انتقال شود.

در شنوایی،که اگر کسی از سمعک‌های خود راضی باشد، به پنج نفر می‌گوید.” می‌گوید. “اگر کسی از سمعک‌های خود بدش بیاید، به بیست نفر می‌گوید.

بسیاری از توجه ها به بهبودهای در کوچک‌سازی معطوف شده است. اما کوچک‌تر همیشه بهتر نیست. سمعک‌های کوچک‌تر، کنترل و تغییر باتری را دشوارتر می‌کنند. علاوه بر این، سمعک‌های کوچک‌تر، که در گوش، در کانال گوش یا کاملاً در کانال قرار می‌گیرند، قدرت مدل‌های بزرگتری که پشت گوش قرار می‌گیرند را ندارند.

موارد مهم در انتخاب سمعک

نحوه کار کردن سمعک‌ها از ظاهر آن‌ها بسیار مهمتر است. سمعک‌های آنالوگ سنتی فناورانه ساده‌ترین و همچنین ارزان‌ترین سمعک‌ها هستند. آن‌ها به کاربر اجازه می‌دهند تنظیم صداهای ورودی را انجام دهد. سمعک‌های آنالوگ برنامه‌پذیر جدیدتر، گران‌تر هستند، اما می‌توانند به صورت دیجیتالی برنامه‌ریزی شده و در طول فرایند افتادن هم‌زمانی شنوایی، الگوهای افتادن شنوایی فرد و همچنین محیط‌های گوش دادن متفاوت را شناسایی کنند. سمعک‌های کاملاً دیجیتال انعطاف‌پذیری و دقت بیشتری را ارائه می‌دهند. با این حال، سمعک‌های دیجیتال گران‌تر برای همه بهتر نیستند.سمعک‌های دیجیتال بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، اما تحقیقات عملیاتی کمی وجود دارد که نشان دهد آن‌ها از دیگران بهتر هستند. برخی از افراد کیفیت صدای سمعک‌های دیجیتال را ترجیح می‌دهند و می‌گویند این سمعک‌ها در شرایط پرسروصدا به درک گفتار کمک می‌کنند.

پیر گوشی و سمعک

جهت انتخاب و دریافت مشاوره خرید سمعک پیشنهاد میکنیم به سایت مهرا کلینیک مراجعه کنید.

حتی پس از انتخاب، برنامه‌ریزی و مناسب‌سازی سمعک، یک متخصص شنوایی خوب به بیماران توصیه می‌کند که برای تنظیم و مشاوره مجدد برگردند.

مناسب‌سازی سمعک‌ها یک فرآیند است، نه یک رویداد. آن‌ها شبیه یک جفت کفش یا عینک نیستند که آن‌ها را بپوشید و بیرون بروید. باید به متخصص شنوایی بازخورد دهید تا بتواند آن‌ها را تنظیم کند. همچنین سمعک‌ها نیاز به یادگیری دارند و باید به آن‌ها عادت کنید.حتی پیچیده‌ترین سمعک‌ها نمی‌توانند شنوایی کامل را بازگردانی کنند.

اگرچه از دست دادن شنوایی بطور گسترده قابل برگشت نیست، اما نیازی نیست که دیگر غیر قابل تحمل باشد. پیشنهاد کارشناسان شنوایی به صدا و روشن است برای کسانی که به دنبال کمک هستند، کمک در دسترس است. و هر چیزی که به شما در شنیدن کمک می‌کند، سرمایه‌گذاری خوبی است حتی با هزینه ی بالا.

سخن پایانی ::

با تعویق در تشخیص و درمان، مشکلات شنوایی ممکن است بیشتر و شدیدتر شوند و در برخی موارد غیرقابل درمان باقی بمانند و منجر به افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر،دمانس و … شود.بنابراین تشخیص و پیگیری درمان کم شنوایی در سنین بالا بسیار حائز اهمیت است و از ابتلا از این اختلالات و همچنین افزایش هزینه ناشی از آن ها جلوگیری می کند.


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام مهرا کلینیک بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام

مهرا کلینیک

مطالب مشابه

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا