گفتاردرمانی

گفتاردرمانی | راهی به توانایی‌های بهتر ارتباطی و زبانی”

آنچه باید درباره گفتاردرمانی بدانید

گفتاردرمانی چیست؟

گفتار درمانی، روشی است که به کودکان و بزرگسالان کمک می کند تا با مشکلات زبانی و ارتباطی خود مقابله کنند. در صورتی که فرزندتان در صحبت کردن، شنوایی یا استفاده از زبان مشکل دارد، باید با گفتار درمانگر صحبت کنید. کودکان در سنین مختلف ممکن است که به گفتاردرمانی یا Speech Therapy نیاز داشته باشند.

همچنین کودکان دارای اختلالاتی از قبیل لکنت زبان، بیش فعالی و اوتیسم به گفتار درمانی احتیاج دارند. در واقع گفتاردرمانی می تواند کیفیت زندگی افراد را بهبود ببخشد.گفتار درمانی یکی از روش های درمانی مناسب برای افرادی است که در صحبت کردن یا بیان کلمات مشکل دارند. گفتار درمانگر می تواند به کودکان کمک کند تا مهارت های زبانی خود را بهبود ببخشند. کودکان بعد از جلسات گفتاردرمانی یاد می گیرند که چگونه افکار و احساسات خود را بیان کنند و صحبت های دیگران را درک کنند. به علاوه، کودکان با شرکت در جلسات Speech Therapy می توانند حافظه خود را بهبود ببخشند.

اختلالاتی که به گفتاردرمانی نیاز دارند

این روش به طور گسترده در مورد اختلالات گفتاری و زبانی، اختلالات خواندن و نوشتن، اختلالات ارتباطی و اختلالات اجتماعی-اجرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر به برخی از اختلالاتی که گفتاردرمانی برای آنها کارآمد است، اشاره خواهم کرد:

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی در اختلال گفتاری

افرادی که دارای اختلالات در زمینه تلفظ، ساختار جملات، گرامر، یادگیری کلمات و نحوه استفاده از آنها هستند، از گفتاردرمانی برای بهبود توانایی‌های گفتاری خود استفاده می‌کنند.

اختلال زبانی

افرادی که مشکلاتی در زمینه درک و تولید زبان دارند، مثل درک دستور زبان، درک معنای کلمات، و توانایی بیان افکار خود، می‌توانند از گفتاردرمانی بهره‌برداری کنند.

اختلال خواندن و نوشتن (دیسلکسیا و دیس‌گرافیا)

افرادی که مشکلاتی در مهارت‌های خواندن و نوشتن دارند، مثل دشواری در تشخیص حروف و کلمات، اشتباهات در املاء، و مشکلات در خواندن متون پیچیده، می‌توانند با گفتاردرمانی بهبود یابند.

اختلالات ارتباطی (اوتیسم و اختلال ارتباطی غیرکلامی)

افرادی که از اختلالات ارتباطی ردیفی کلامی یا غیرکلامی رنج می‌برند، مثل افراد با اوتیسم، ممکن است با گفتاردرمانی به توانایی‌های ارتباطی و اجتماعی خود کمک بگیرند.

اختلالات اجتماعی-اجرایی و گفتاردرمانی

افرادی که مشکلاتی در زمینه مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های اجرایی مانند مدیریت زمان و تمرکز دارند، می‌توانند با گفتاردرمانی به توسعه این مهارت‌ها کمک بگیرند.

گفتاردرمانی نه تنها برای اختلالات گفتاری و زبانی کارآمد است، بلکه برای اختلالات بلع و اختلالات صوتی نیز می‌تواند موثر باشد. در زیر توضیحاتی درباره کار گفتاردرمانی در این دو نوع اختلال ارائه می‌شود:

گفتاردرمانی اختلالات بلع (Dysphagia)

ارزیابی بلع: گفتاردرمانان متخصص در ابتدا باید اختلال بلع فرد را ارزیابی کنند. این ارزیابی شامل بررسی علائم و نشانه‌های مشکلات بلعی، مثل خفگی، کاشتن در طول بلع، و نفخ کردن طی بلع، می‌شود.

توانمندسازی عضلات بلعی: اگر اختلال بلع ناشی از ضعف عضلات بلعی باشد، گفتاردرمانی می‌تواند تمریناتی را ارائه دهد تا عضلات بلعی تقویت شوند. این تمرینات ممکن است شامل تنفس عمیق، تمرینات تقویت عضلات گردن و دهان، و تمرینات کنترل نفس باشد.

مشاوره تغذیه: گفتاردرمانان ممکن است به ارائه راهنمایی در مورد نوع و تغذیه مناسب برای افراد با مشکلات بلع کمک کنند تا از مشکلات احتمالی در بلعی غذاها و نوشیدنی‌ها جلوگیری شود.

اختلالات صوتی

ارزیابی صوت: در اختلالات صوتی، ابتدا باید نوع اختلال صوتی مورد بررسی قرار گیرد. این شامل ارزیابی تنفس، صداهای تولید شده توسط اعضای تنفسی و صداهای تولید شده توسط اعضای فارنژی و دهانی (مثل صداهای حروفی) می‌شود.

تمرینات صوتی: برای افراد با اختلالات صوتی، گفتاردرمانی می‌تواند تمرینات صوتی ارائه دهد تا بهبود تولید صدا و صوت کمک کند. این تمرینات شامل تمرینات تنفسی، تمرینات تقویت عضلات صوتی، و تمرینات تلفظ صحیح ممکن است.

تکنیک‌های تلفظ: گفتاردرمانان ممکن است به افراد با اختلالات صوتی کمک کنند تا تکنیک‌های تلفظ صحیح را یاد بگیرند و بهبود بخشند. این شامل تمرینات تلفظ حروف و کلمات ممکن است.

مشاوره توانمندی صوتی: در برخی موارد، گفتاردرمانان ممکن است به افراد کمک کنند تا صدای خود را با مهارت و استفاده از تکنیک‌های مخصوص بهبود دهند و مشکلات صوتی را کاهش دهند.

گفتاردرمانی در این دو نوع اختلال می‌تواند به بهبود توانمندی‌های بلعی و صوتی فرد کمک کند و به او کمک کند تا به شکلی بهتر و کارآمدتر در مکالمات و تغذیه شرکت کند. این نوع درمانی معمولاً با همکاری تیم‌های چند تخصصی ارائه می‌شود تا به نحوی مناسب و گسترده به مشکلات مورد نظر پاسخ دهد.

در مورد خانواده‌ها، گفتاردرمانی نه تنها به افراد مشکلات گفتاری و زبانی خود را حل می‌کند بلکه به خانواده‌ها نیز کمک می‌کند تا بهترین حمایت و محیط‌های یادگیری برای افراد معلول زبانی خود فراهم کنند. خانواده‌ها ممکن است در معرض فرآیند توانمندسازی تحت نظر گفتاردرمانی قرار گیرند تا بتوانند بهترین شکل ممکن از افراد عزیز خود حمایت کنند و فرآیند درمانی را پشتیبانی کنند. این ارتباطات و تغییرات در محیط خانوادگی می‌تواند به بهبود توانایی‌های گفتاری و زبانی فرد کمک کند و از مشکلات ارتباطی در خانواده جلوگیری کند.

جهت دریافت مشاوره و نوبت گفتاردرمانی میتوانید از طریق لینک زیر با یکی از بهترین کلینیک گفتاردرمانی در تهران ارتباط برقرار کرده و از خدمات تخصصی کلینیک گفتاردرمانی مهرا استفاده نمایید:

کلینیک گفتاردرمانی مهرا

چه افرادی به گفتاردرمانی نیاز دارند؟

لیست زیر به برخی از بیماری‌ها و مشکلاتی که ممکن است نیاز به گفتاردرمانی داشته باشند اشاره می‌کند. این فهرست کامل نیست و باید توجه داشت که برای هر بیماری یا مشکل خاص، نیاز به ارزیابی تخصصی توسط گفتاردرمان و پلان درمانی خاصی وجود دارد.

1. اختلالات گفتار و زبان در کودکان:

تاخیر گفتار و زبان

 -اختلال در تلفظ کلمات

– اختلال در گرامر و ساختار جملات

– اختلال در توانایی درک و بیان زبان

– تأخیر در توانایی خواندن و نوشتن

-لکنت زبان و تندگویی

-کم توانی ذهنی و فلج مغزی

-انواع سندروم ها

-اختلالات گفتار و زبان کودکان طیف اتیسم

-گفتار و زبان کودکان کم شنوا

گفتاردرمانی
speech therapy

 

2.اختلالات بلع و اختلالات تغذیه

– اختلالات بلعی در کودکان و بزرگسالان
– اختلالات مرتبط با بلع در افراد مسن
– اختلالات بلع در افراد پس از عمل جراحی یا حوادث

3. اختلالات صوتی

– اختلالات و ضایعات تارهای صوتی
– اختلالات چرخه تنفس و تنظیم صدا
– اختلالات صدای آهنگی (خوانندگی)

4. اختلال ارتباطی

– اختلالات ارتباطی در اوتیسم (اختلال طیف اوتیسم)
– اختلالات ارتباطی غیرکلامی

5. اختلالات گفتار و زبان در بزرگسالان

– اختلالات تلفظ و ساختار جملات                                                                                                                                                          -لکنت زبان و تندگویی
– اختلالات در توانایی بیان خود و درک مطلب دیگران
– اختلالات در توانایی نوشتاری

6. اختلالات تغذیه مرتبط با آندوسکوپی

– اختلالات تغذیه پس از آندوسکوپی برای درمان اختلالات بلع و مشکلات صوتی

7. اختلالات پایداری صدا و گفتار در معلولین پس از حادثه 

– اختلالات صدایی و گفتاری پس از ضربه به سر و مغز شوک

8. اختلالات توانایی ارتباطی پس از سکته مغزی

– اختلالات توانایی بیان و درک زبان پس از سکته مغزی

9. تغییرات در گفتار و زبان در بیماری‌های عصبی

– تغییرات گفتار و زبان در بیماری پارکینسون و ALS وMS
– تغییرات گفتار و زبان در بیماری آلزایمر و دمانس

10.اختلالات گفتاری در بیماری‌های مزمن:
– اختلالات گفتاری در بیماری‌های ریوی مزمن مثل بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)پ

 

گفتار درمانی چه مزایایی دارد؟

گفتاردرمانی می تواند با مزایای مختلفی همراه باشد. از مزایای Speech Therapy کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود عزت نفس
  • افزایش استقلال کودک
  • بهبود توانایی در درک و بیان ایده ها، افکار و احساسات
  • آمادگی کودک برای حضور در مدرسه
  • یادگیری مهارت های اولیه زبان
  • بهبود کیفیت زندگی
  • بهبود بلع
  • کمک به تلفظ بهتر کلمات

↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام مهرا کلینیک بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام

مهرا کلینیک

مطالب مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سجاد
سجاد
8 ماه قبل

خیلی مفید بود

دکمه بازگشت به بالا