پزشکی و سلامت

“آثار سن پدر بر سلامت کودکان: خبرهای نگران‌کننده برای پدران مسن”

خبرهای بد برای پدران مسن: افزایش خطر ابتلا کودکان به اختلالات روانی،عصبی و رشدی

مجله مهرا :: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سن پدر می‌تواند تأثیر بدی بر نرخ ابتلا به اختلالات روانی ، عصبی ، رشدی و عملکرد تحصیلی کودکان داشته باشد. این مطالعه نشان می‌دهد که کودکان پدران بالای ۴۵ سال دارای خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات مانند اوتیسم ، ADHD و اختلال دوقطبی ، افسردگی ،تاخیر رشدی و… هستند. همچنین، این کودکان دارای مشکلات مصرف مواد و نمرات ناموفق در مدرسه بیشتری نسبت به کودکانی هستند که پدران آن‌ها جوان‌تر هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که افزایش نرخ جهش‌های ژنتیکی در اسپرم پدران مسن می‌تواند به این اختلالات منجر شود.

تاثیر سن پدر در اختلالات کودکان

تا مدت‌ها مادران، به ویژه مادران مسن‌تر، بیشترین مسئولیت را در مورد اختلالات ژنتیکی کودکانشان داشتند. و دلیلش هم واضح بود. تخمک‌ها از زمان تولد ذخیره می‌شوند و هر ماهه تا سیکل تولید مثلی ماهیانه جدیدی تولید نمی‌شوند، بنابراین تخمک‌هایی که تا دهانه رحم برای دهانه رحم تازه تولید نشده‌اند، ممکن است دارای جایگزینی‌ها و تغییرات ژنتیکی باشند. مادران مسن‌تر بیشترین احتمال دارند که نوعی ناهنجاری که می‌تواند به بروز شرایطی مانند سندرم داون منجر شود، ایجاد کنند، به ویژه بعد از سن ۳۵ سالگی. از طرف دیگر، پدران مدام اسپرم تولید می‌کنند، بنابراین مشارکت تولید مثلی آن‌ها باید تازه‌تر و بدون تجمع آسیب‌های دی‌ان‌ای باشد.

اما احتمالاً اینطور نیست، به عبارت دیگر، طبق مطالعات جدید در مجله پزشکی روانی JAMA که نحوه تأثیر سن پدران بر نرخ ابتلا به اختلالات روانی ، اختلالات رشدی عصبی و عملکرد تحصیلی کودکان را بررسی می‌کند. پس از یک تجزیه و تحلیل ژنتیکی نوآورانه در سال ۲۰۱۲ که تعداد قابل توجهی از جهش‌های ناگهانی که ممکن است در اسپرم مردان مسن رخ دهد را نشان داد، محققان به تفصیل رابطه بین این موضوع پی بردند. در حالی که برخی از مطالعات تأیید این ارتباط را انجام دادند، دیگران نتوانستند این ارتباط را پیدا کنند.

تحقیقات علمی درمورد اثر افزایش سن پدران در مشکلات کودکان

در تحقیقات اخیرتر، برای حل یکی از بزرگترین مشکلات بررسی این موضوع، برای مقایسه کودکان متولد شده از همان پدران، محققان به داده‌های ثبت تولد در سوئد رجوع کردند و کودکان متولد شده از یکسان پدران را در مقابل چندین شاخص سلامت روانی و علمی مورد ارزیابی قرار دادند. این مطالعه شامل ۲.۶ میلیون کودک متولد شده از ۱.۴ میلیون پدر بود.

آنچه آن‌ها پیدا کردند آن‌ها را متعجب کرد ، تا جایی که دو ماه تقریباً به ارزیابی دقیق داده‌ها اختصاص دادند تا مطمئن شوند که اعدادشان صحیح است. در حالی که مطالعه ژنتیکی قبلی نشان داد که دی‌ان‌ای پدران مسن ممکن است برای حدود ۱۵٪ از موارد اوتیسم مسئول باشد، گروه دکتر برایان دونوفریو، استاد دانشگاه علوم روانی و علوم مغزی دانشگاه ایندیانا، متوجه شدند که افزایش خطر برای کودکان پدرانی که بیش از ۴۵ سال سن داشتند به ۳.۵ برابر نسبت به کودکان پدران جوان‌تر افزایش پیدا کرده است.کودکان پدران مسن‌تر نیز احتمال ابتلا به اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD) ، اوتیسم را ۱۳ برابر بیشتر، احتمال ابتلا به اختلال دوقطبی را ۲۵ برابر بیشتر و دو برابر خطر ابتلا به اختلال روانی نشان دادند. این کودکان همچنین دو برابر خطر داشتند که مشکلات مصرف مواد و دارای احتمال ۶۰٪ بالاتری برای گرفتن نمرات ناموفق در مدرسه نسبت به کودکانی داشتند که پدران آن‌ها جوان‌تر بودند.

دکتر برایان دونوفریو توضیح می‌دهد: “این مطالعه نشان می‌دهد که تأثیر خاص سن پدران مسن ممکن است در واقع بدتر از آنچه ما ابتدا فکر می‌کردیم باشد.”

دانشمندان برخی از عوامل معروفی که می‌تواند منجر به نمرات ناموفق و بروز اختلالات روانی و علمی شود را کنترل کردند، مانند ترتیب تولد کودک، سن مادر، سطح تحصیلات مادر و پدر، تاریخچه مشکلات روانی و تاریخچه جرمی آن‌ها. حتی پس از تنظیم این تأثیرات ممکن، آن‌ها هنوز هم یک همبستگی قوی بین نرخ‌های بالاتری ابتلا به اختلالات روانی در بین خواهران و برادران کوچک‌تر نسبت به بزرگ‌تران پیدا کردند.

مطالعه ژنتیکی سال ۲۰۱۲ به دلیل افزایش نرخ جهش‌های ژنتیکی هر بار که یک سلول تقسیم می‌شود، به دلیل سن بالای پدران ممکن است نشان داد که مردان مسن ممکن است هر بار که دی‌ان‌ای اسپرم کپی می‌شود، تغییرات ناگهانی یا جهش بیشتری ایجاد کنند. در حالی که یک پدر ۲۵ ساله ممکن است به طور میانگین ۲۵ جهش به کودک خود منتقل کند، پدر ۴۰ ساله ممکن است به هر نسلی تا ۶۵ جهش انتقال دهد؛ محققان محاسبه کردند که نرخ جهش  با هر ۱۶.۵ سال افزایش سن پدر دو برابر می‌شود. با این حال ، بدون در نظر گرفتن سن مادر، مادران به طور معمول حدود ۱۵ جهش از طریق تخمک‌های خود منتقل می‌کنند.

پدر و کودک

با این حال، نیاز به تکرار این نتایج توسط گروه‌های دیگر هنوز وجود دارد، اما اندازه نمونه بزرگ و روش دقیقی که محققان برای طراحی مطالعه استفاده کردند – برای تحلیل همان پدران در طول زمان – نشان می‌دهد که ارتباط معنادار و شایسته مورد توجه است برای افرادی که تأخیر در تشکیل خانواده دارند.

دکتر برایان دونوفریو تصریح می‌کند: “این مطالعه نشان می‌دهد که سن پدران نیاز به در نظر گرفتن یکی از عوامل خطرناک در ارتباط با سلامت روانی ،رشدی ،عصبی کودکان دارد.”

آیا این ارتباط در تصمیم‌گیری‌های خانوادگی همانند سن مادر تاثیر دارد یا خیر، هنوز معلوم نیست، اما حتی اگر تأیید شود، او توضیح می‌دهد که این همبستگی به این معنا نیست که هر کودکی که از پدر مسنی متولد شود، حتماً به اختلال روانی دچار خواهد شد. والدین مسن‌تر هم عوامل محافظتی در مقابل این اختلالات دارند، از جمله بزرگ‌تر شدن و پایداری مالی و اجتماعی که می‌تواند برخی از اثرات را تعدیل کند.


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام مهرا کلینیک بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام

مهرا کلینیک

مطالب مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا